مهاجرت؛ انتقال وبلاگ از هر جا به هر جا؛ وردپرس و بلاگر

20 12 2008

وبلاگنویس گاه خانه یی با شرایط و امکانات متفاوت [:و بیشتر] میخواهد؛ تصمیم به مهاجرت و اسباب کشی -انتقال وبلاگ به سرویسی دیگر- میگیرد. در این مقاله تهیه نسخه ی پشتیبان از وبلاگ و انتقال کاملِ [:مطالب، صفحات، نظرات، تصاویر و فایلهای] وبلاگ از سرویسهای رایج وبلاگنویسی به سرویس دلخواه [:بویژه وردپرس و بلاگر] آموزش داده میشود.

برای انتقال وبلاگ به سرویس دلخواه ابتدا وبلاگ را از سرویس مبدأ برون­ بری کرده، در سرویس مقصد وبلاگ ایجاد کرده، فایلِ برون بر وبلاگ را در سرویس مقصد درون ریزی کنید. برون بری و درون ریزی وبلاگ از سرویسهای رایج به تفصیل شرح داده شده است، برای انتقال وبلاگ به سرویس دلخواه بخش مربوطه از برون بری و درون ریزی را مطالعه کنید. بعنوان مثال؛ برای مهاجرت از بلاگفا به وردپرس بخشهای «برون بری وبلاگ> الف.سرویسهای وطنی» و «درون ریزی وبلاگ> الف.وردپرس» ،برای مهاجرت از پارسی بلاگ به بلاگر؛ بخشهای «برون بری وبلاگ> الف.سرویسهای دیگر» و «درون ریزی وبلاگ> ب.بلاگر» ،برای مهاجرت از وردپرس دات کام به وردپرس دات اورگ یا بر عکس؛ بخشهای «برون بری وبلاگ> الف.وردپرس» و «درون ریزی وبلاگ> الف.وردپرس» ،برای مهاجرت از بلاگر به وردپرس؛ بخشهای «برون بری وبلاگ> الف.بلاگر» و «درون ریزی وبلاگ> الف.وردپرس» و برای مهاجرت از وردپرس به بلاگر «درون ریزی وبلاگ> ب.بلاگر» را بخوانید.

.

برون بری وبلاگ:
برای انتقال وبلاگ یا تهیه ی نسخه ی پشتیبان از آن، وبلاگ را برون بری میکنند.

الف. وردپرس:
از داشبورد وبلاگ خود در وردپرس به Tools>برون بری رفته، «دریافت پرونده ی برون بری شده» را بفشارید، برون بر  وبلاگ را ذخیره کنید.

ب. بلاگر:
از داشبورد وبلاگ خود در بلاگر به تنظیمات>اصلی بروید، «ارسال وبلاگ» را فشرده، از صفحه ی باز شده DOWNLOD BLOG را بفشارید، برون بر وبلاگ را ذخیره کنید.

ج. سرویسهای وطنی: [:بلاگفا، پرشین بلاگ، بلاگ اسکای]
از سرویسهای وطنی تنها بلاگها و میهن بلاگ برون بری وبلاگ را مستقیما میسر کرده اند
، برای بقیه ی سرویسهای وطنی مراحل زیر را طی کنید.

1- آخرین نسخه ی افزونه ی exporter را از اینجا** روی فایرفاکس نصب کرده، فایرفاکس را مجددا راه اندازی کنید.
2- وارد پنل وبلاگ خود شده، به بخش «انتخاب قالب وبلاگ» رفته، قالب وبلاگ را به قالب پیشفرض [:اصلی] تغییر دهید. قالب پیشفرض برای بلاگفا: آبی ساده یا نارنجی ساده، برای پرشین بلاگ: simple برای بلاگ اسکای: آبی میباشد. حتی اگر قالب کنونی وبلاگ از قالبهای پیشفرض میباشد باز هم لازم است که پوسته ی پیشفرض را دوباره انتخاب کنید تا بروز رسانی شود.

تنظیمات اختصاصی سرویسها:
بلاگفا: از پنل وبلاگ به «تنظیمات وبلاگ» رفته، نحوه ی نمایش تاریخ پست ها را روی «نمایش تاریخ بصورت میلادی مانند 20/5/2004» و نحوه ی نمایش زمان پست ها را روی «نمایش ساعت و دقیقه – مانند 14:30» تنظیم کرده، ثبت را بفشارید.

پرشین بلاگ: از پنل وبلاگ روی نام وبلاگ کلیک کرده به بخش تنظیمات رفته، غیر از «جعبه آرشیو» تیک تمامی «اجزای قابل نمایش» را برداشته، ذخیره را بفشارید. از فایرفاکس به Tools>Option>Content رفته، تیک Enable JavaScript را برداشته، OK را بفشارید.

بلاگ اسکای: از پنل وبلاگ به بخش تنظیمات عمومی رفته، نحوه ی نمایش تاریخ را روی«81/08/26» تنظیم کرده، ثبت را بفشارید.

3- بهتر است از نوار ابزار فایرفاکس به Tools>Option>Content رفته، تیک Load images automatically را بردارید و OK را بفشارید اینگونه وبلاگ با سرعت بیشتری برون بری خواهد شد. از پنل وبلاگ به بخش «تنظیمات وبلاگ» [:تنظیمات عمومی وبلاگ] رفته، از نوار ابزار فایرفاکس به Tools رفته Weblog Exporter را بزنید. بلافاصله صفحات مختلف مطالب ،نظرات و مطالبِ دو قسمتی پشت سر هم در همان تب باز میشوند، تا پایان کار افزونه تب را عوض نکنید، فقط وقتی مشکلی پیش آمده است که صفحه ی دیگری لود نشود.

export1web3

منتظر بمانید تا پیام «تهیه ی نسخه ی پشتیبان پایان یافت» نمایش داده شود. نسخه ی پشتیبان وبلاگ با نام backup.xml در دسکتاپ ذخیره میشود.

export2web3

هنگام کار افزونه ممکن است خطاهایی مانند خطای زیر نمایش داده شود.

export5web3

بروز اینگونه خطاها اغلب به این دلیل است که مطالب صفحه ی باز شده که افزونه در حال برون بری آنهاست حاوی کاراکترهای غیر مجاز [:ویژه ی xml] میباشد، اغلب با تایید خطا [:فشردن OK] و فشردن دکمه ی Back [:بازگشت] از مرورگر برون بری ادامه می یابد. اگر برون بری انجام نشد یا پس از درون ریزی متوجه شدید که برخی از مطالب منتقل نشده اند، مطالبِ صفحاتی که موجب خطا شده اند را ویرایش کرده در حالت پیشنویس [:درفت، چرکنویس] قرار دهید و مجددا تلاش کنید [:برون بری را از سر بگیرید].  چنانچه میخواهید مطالبی که موجب بروز خطا شده بودند [:و برای ادامه ی کار آنها را در حالت پیشنویس قرار داده بودید] را نیز منتقل کنید میتوانید آنها را ویرایش کرده، در یک ویرایشگر متن ساده [:مانند نت پد] کپی کرده، متن کپی شده را این بار از ویرایشگر ساده متن به ویرایشگر وبلاگ کپی کنید. [:با متن اصلی جایگزین کنید] تا اشکال مطلب بر طرف شود و بتوانید آنرا نیز منتقل کنید.

.

د. سرویسهای دیگر [:روش خوراک – واسطه]
برون بری وبلاگ از مهمترین سرویسهای وبلاگنویسی از طریق افزونه ی Exporter یا مستقیما از خود سرویسها امکان پذیر شده است، برون بری به روش «خوراک – واسطه» تقریبا برای همه ی سرویسها امکان پذیر است، البته در این روش فقط مطالب وبلاگ برون بری شده، نظرات برون بری نخواهند شد.

1- آدرس خوراک اصلی وبلاگ را در مرورگر اینترنت اکسپلورر باز کنید. آدرس خوراک وبلاگهای بلاگفا؛ http://yourblog.blogfa.com/rss.aspx پرشین بلاگ؛ttp://yourblog.persianblog.ir/rss.xml و بلاگ اسکای؛ http://yourblog.blogsky/rssمیباشد.

2- از مرورگر به File>Save Page As رفته صفحه ی باز شده را ذخیره کنید. فایل ذخیره شده برون بر 10 مطلب اخیر وبلاگ میباشد.

3- اگر وبلاگ بیش از ۱۰ مطلب دارد، به پنل وبلاگ مبدا رفته مطالبی را که پشتیبان گرفته اید حذف کرده یا در حالت عدم نمایش قرار دهید. [:برای قرار دادن در حالت عدم نمایش در بلاگفا از مقابل عنوان پست مورد نظر دکمه ی ویرایش را فشرده، از پائین ویرایشگر تیکِ «ثبت موقت و عدم نمایش در وبلاگ» را انتخاب کرده، «ثبت مطلب و بازسازی وبلاگ» را بفشارید] مراحل 1 و 2 را بصورت ده تا ده تا برای همه ی مطالب وبلاگ تکرار کنید. فایلها برای درون ریزی در وردپرس دات اورگ آماده اند، اما برای وردپرس دات کام و بلاگر مراحل بعد را نیز باید انجام دهید.

4- به اینجا رفته یک وبلاگ ایجاد کنید، وبلاگ ایجاد شده واسطه ی انتقال خواهد بود، از داشبورد «وبلاگ واسطه» به مدیریت>درون ریزی رفته، RSS را بفشارید، از صفحه ی باز شده Brows را فشرده، فایل برون بری شده وبلاگ مبدا را از روی رایانه انتخاب کرده، «فرستادن پرونده و درون ریزی آن» را بفشارید. اگر بیش از یک فایل برون بری شده دارید برای هر کدام از آنها این کار را تکرار کنید. برای واسطه ی انتقال بجای بلاگها از وردپرس دات شخصی یا لوکال هاست نیز میتوانید استفاده کنید.

5- از داشبورد وبلاگ واسطه به مدیریت>برون بری رفته، «دریافت پرونده برون بری شده» را بفشارید، فایل دانلود شده برون بری وبلاگ میباشد.

6- از داشبورد وبلاگ واسطه به مدیریت>نوشته ها رفته، تیک کنار تاریخ را زده، «پاک کن» را بفشارید، نوشته ها را فشرده، این کار را تا پاک شدن همه ی مطالب تکرار کنید.

.

درون ریزی وبلاگ:
برای انتقال دادن به وبلاگ یا بازگردانی نسخه ی پشتیبان، وبلاگ را درون ریزی میکنند. در وردپرس دات کام برای تغییر آدرس نیز وبلاگ را در آدرس جدید درون ریزی میکنند.

الف. وردپرس:
از داشبورد وبلاگ خود در وردپرس به Tools>درون ریزی بروید. برای درون ریزی «فایل برون بر» شده توسط افزونه ی exporter لینک WordPress را بفشارید. برای درون ریزی از بلاگر، مووبل‌تایپ، تایپ‌پد و LiveJournal نیز لینک مربوطه را بفشارید. در وردپرس دات اورگ با رفتن به Tools>درون ریزی و فشردن لینک RSS میتوانید فایلهای برون بر RSS را مستقیما درون ریزی کنید.

export3web3

.

ب. بلاگر:
از داشبورد وبلاگ خود در بلاگر به تنظیمات>اصلی بروید. «وارد کردن وبلاگ» را فشرده، از صفحه ی باز شده Brows را زده، فایل برون بری شده وبلاگ مبدا را از روی رایانه انتخاب کرده، کپچا را نوشته، تیک «همه ی پیام های وارد شده را به طور خودکار منتشر کنید» را زده، «وارد کردن وبلاگ» را بفشارید. بلاگر در حال حاضر [:به این روش] تنها فایلهای برون بر شده از وبلاگهای بلاگر را میپذیرد.

export4web3

برای درون ریزی وبلاگ از وردپرس به بلاگر؛ python را از اینجا یا جعبه ی دانلود وب 3 دانلود و نصب کنید. اسکریپت انتقال را نیز از اینجا دانلود کرده، آنرا با نت پد باز کرده، مشخصات وبلاگ وردپرس و بلاگر را با توجه به توضیحات درون اسکریپت وارد کرده، فایل را ذخیره کنید. اسکریپت را اجرا کرده منتظر بمانید، پس از پایان کارِ اسکریپت وبلاگ منتقل شده است.

برای درون ریزی از سرویسهای دیگر [:غیر از وردپرس] به بلاگر؛ یک حساب در وردپرس ایجاد کرده، ابتدا وبلاگ مبدأ را در وبلاگی در وردپرس درون ریزی کرده سپس وبلاگ وردپرس را از طریق اسکریپت انتقال به بلاگر منتقل کنید. پس از انتقال، وبلاگ وردپرس را حذف کنید.

.

چند نکته ی مهم:
1- برخی از سرویسها برای درون ریزی حجمی را بعنوان حداکثر در نظر گرفته اند، بصورت معمول حجم فایل برون بر کمتر از این اندازه است اما اگر حجم آن بالاتر از این مقدار بود میتوانید در چند مرحله وبلاگ را برون بری کنید: بسته به حجم مطالب تعدادی از آنها را به حالت پیشنویس [:درفت] درآورده سپس وبلاگ را برون بری کنید، پس از برون بری، مطالبی که برون بر کرده اید را از وبلاگ مبدا حذف یا پیشنویس کرده، مطالب باقیمانده را از حالت پیشنویس خارج کرده [:منتشر کرده] آنها را نیز برون بری کنید.

در وردپرس دات اورگ علاوه بر روش بالا میتوانید حجم قابل درون ریزی را نیز افزایش دهید؛ فایل php.ini را ویرایش کنید، اگر هاست تان دسترسی به این فایل را محدود کرده با هاست تماس بگیرید. از فایل php.ini کد upload_max_filesize = 10M را بیابید، اگر نیست ایجادش کنید و عدد آنرا با توجه به اندازه ی فایلی که قصد دارید درون ریزی کنید [:عددی بیشتر از آن] تغییر دهید. یا به .htaccess رفته، php_value upload_max_filesize = 10M را به آن اضافه کنید. عدد آنرا با توجه به اندازه ی فایلی که قصد دارید درون ریزی کنید [:عددی بیشتر از آن] تعیین کنید.

2- چنانچه مایل به انتقال همه ی مطالب وبلاگ مبدا به وبلاگ جدید نیستید و تنها میخواهید بعضی از مطالب را به دلخواه منتقل کنید، کافی است قبل از برون بری مطالبی را که نمیخواهید منتقل شوند را از وبلاگ مبدا حذف کنید یا به حالت پیشنویس درآورید، همچنین میتوانید پس از انتقالِ وبلاگ، مطالبی را که نمیخواهید از وبلاگ جدید حذف کرده یا درفت کنید.

3- پس از انتقال وبلاگ به سرویس مورد نظر چنانچه تصمیم دارید که وبلاگ مبدا [:قدیم] را حذف کنید، برای سرویسهای وطنی که فضایی برای آپلود فایلها اختصاص نمیدهند بدون هیچ نگرانی میتوانید این کار را بکنید، اما برای وبلاگهای سرویسهای وردپرس دات کام، وردپرس دات اورگ و بلاگر با توجه به اینکه فایلها [:مثلا تصاویر] درج شده در مطالب در فضای ویژه ی آن وبلاگ آپلود شده اند با حذف وبلاگ آن فایلها نیز از حذف خواهند شد. پس تا قبل از انتقال فایلها و تصحیح آدرس آنها وبلاگ مبدا را حذف نکنید. در وردپرس دات کام و بلاگر میتوانید بدون اینکه وبلاگ را حذف کنید مطالب را حذف کنید تا مشکلی برای فایلها ایجاد نشود.

4- پس از مهاجرت بهتر است برای مدتی وبلاگ قبلی را نگهداشته [:حذف نکرده]، در مطلبی انتقال وبلاگ و آدرس جدید آنرا به خوانندگان وبلاگتان اطلاع دهید.

منبع:web3b.wordpress.com

Advertisements

کارها

اطلاعات

2 responses

22 02 2009
حامد

سلام خسته نباشید
بعد از انتقال تکلیف پیج رنک وبلاگ قبلی چی میشه؟؟ میپره یا اون هم انتقال پیدا میکنه توسط گوگل؟؟؟

26 03 2010
علی

سلام
سال نو مبارک
امیدوارم که سال خوبی را پیش رو داشته باشید.

من مدتی است که به مشکلی برخورد کرده ام و از شما تقاضای راهنمایی دارم.
من مدتی قبل وبلاگ وردپرس روی هاست شخصی داشتم به دلایلی تمام آرشیو آنرا روی وردپرس لوکال هاست درون ریزی کردم.
حالا که قصد بازگشت به بلاگر را دارم آرشیو درون ریزی نمی شود.
آیا راهی برای درون ریزی از ورد پرس به بلاگر وجود دارد.
با تشکر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: